Kwestia bazy noclegowej jest jedną z najważniejszych, którą trzeba dobrze przemyśleć, gdy planujemy wyjazd do innego miasta. Gdzie spać? Zdecydować się na hotel czy hostel? Oraz najważniejsze pytanie: jaką lokalizację wybrać, żeby na pewno nie żałować?
Planowanie noclegu
Jeśli wiemy już, że planujemy odwiedzić stolicę wielkopolski, to pozostało nam jedynie wybranie miejsca do spania. Zalety hostelu przedstawiliśmy w poprzednim artykule. Na co warto zwrócić uwagę wybierając idealny hostel?
- Cenę – trzeba upewnić się czy w cenie znajdują się wszystkie dodatkowe opłaty oraz czy kwota nie różni się w zależności od dnia tygodnia. Często pobyty w hostelu w tygodniu są tańsze niż w weekendy.
- Dostępność miejsc parkingowych – to ważna informacja dla osób zmotoryzowanych, które muszą gdzieś zostawić samochód na czas pobytu w Poznaniu.
- Wyżywienie lub oddalenie obiektu od punktów gastronomicznych – nie ma problemu z dostępnością restauracji i barów, jeżeli decydujemy się na hostel w centrum Poznania, ale warto to sprawdzić w przypadku hostelu na obrzeżach.
- Wyposażenie – jeśli suszarka jest nam niezbędna do przeżycia urlopu w dobrym nastroju, spytajmy wcześniej czy jest dostępna. Wszystkie udogodnienia powinny być udostępnione na stronie internetowej, ale jeżeli mamy wątpliwości po prostu zapytajmy.
- Lokalizacja – położenie hostelu w centrum lub na obrzeżach to kwestia, która może zaważyć na tym czy zaliczymy nasz pobyt w Poznaniu do udanych.
Kwestią kluczową jest lokalizacja wybranego przez nas hostelu, ponieważ pokój nie będzie jedynie naszą bazą do spania, ale też miejscem, w którym będziemy mogli odpocząć, przygotować się do kolejnego dnia zwiedzania lub nabrać sił przed ważnym spotkaniem. Niska cena to nie wszystko, bo może okazać się, że dojazdy do interesujących nas punktów w mieście wyniosą nas drożej niż pobyt w hostelu zlokalizowanym w centrum.
Nocleg w sercu Poznania
Wybór idealnej lokalizacji zależy od naszych oczekiwań, ale hostel w Poznaniu blisko centrum ma niewątpliwą zaletę – ułatwia poruszanie się i umożliwia szybkie dotarcie do najpiękniejszych miejsc w mieście. Będąc kilka kroków od Starego Rynku, trudno oprzeć się pokusie wypicia kawy w otoczeniu zabytkowych kamieniczek. Jakie jeszcze są plusy noclegu w centrum?
- bliskość wszystkich najważniejszych węzłów komunikacyjnych i przesiadkowych (PKP, PKS, ZTM i MPK) oraz dostępność taksówek i kierowców Ubera oraz Bolta,
- łatwy dostęp do większości atrakcji turystycznych, a także barów, restauracji, punktów usługowych i urzędów,
- możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych, zlokalizowanych zwykle w centrum miasta oraz odwiedzenia muzeów (np. Teatru Muzycznego w Poznaniu lub Rogalowego Muzeum)
Wybierając hostel na obrzeżach lub w znacznym oddaleniu od centrum, narażamy się na konieczność długich podróży komunikacją miejską lub stania w korku, jeśli przemieszczamy się samochodem. Oczywiście, baza noclegowa w centrum sprawia, że mamy dalej do innych poznańskich miejsc wartych odwiedzenia np. Bramy Poznania lub Malty, ale najlepsze atrakcje znajdują się w ścisłym centrum Poznania, a rozbudowany system komunikacji publicznej sprawia, że dojazd z centrum jest szybki i przyjemny.
Wady hostelu blisko centrum
Jakie są wady hostelu blisko centrum? Jeżeli hostel dysponuje własnym parkingiem i nie jest położony przy ruchliwej ulicy oraz blisko największych pubów i klubów, to trudno mówić o jakichkolwiek wadach. Dobra lokalizacja, to jedna z podstawowych zalet wybierania noclegu w hostelu lub korzystania z prywatnych apartamentów.
Jedyną wadą może być duży hałas, ale stanowi on nieodłączny element miejskiej turystyki i trudno go uniknąć, decydując się na odwiedzenie jednego z największych miast w wielkopolsce.