Szukając noclegu w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i innych miastach w Polsce natrafimy na wiele propozycji w szerokim przedziale cenowym ‒ przy czym największym powodzeniem cieszą się hotele i hostele. Czy wiecie, czym różnią się takie obiekty? Jeśli nie, zachęcamy do lektury.

Nocleg w hotelu czy w hostelu?

Zacznijmy od tego, że słowa hotel i hostel nie są synonimami, a pomiędzy wymienionymi obiektami istnieje wiele różnic, wymienić tutaj możemy cenę, standard usług czy wielkość pokoi. Przejdźmy jednak do szczegółów.

Hotel – 1 opcja

Miano hotelu przysługuje obiektom, które spełniają konkretne warunki. Przede wszystkim hotel musi dysponować co najmniej dziesięcioma pokojami, przy czym w większości są to pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe. Decydując się na nocleg w hotelu, wynajmujemy pokój prywatny z dostępem do łazienki ‒ w wynajętym przez nas pokoju nie nocują obce osoby.

Standard usług hotelowych oceniany jest za pomocą gwiazdek ‒ obiekt może otrzymać od jednej gwiazdki, która oznacza niski standard usług, do pięciu, które są przyznawane najbardziej luksusowym hotelom.

Hostel – 2 opcja

Hostele nie podlegają takim normom jak hotele. Pokoje hostelowe zazwyczaj przeznaczone są dla większej liczby osób, na przykład 8, 10, 15 czy 20. Zdarza się, że pokojach znajdują łóżka piętrowe.

W większości przypadków nie wynajmujemy pokoju prywatnego, ale miejsce, a dokładniej łóżko, w pokoju wspólnym. Nocujemy więc w jednym pomieszczeniu z nieznajomymi osobami. W hostelach przeważają przestrzenie wspólne ‒ łazienka, kuchnia lub aneks kuchenny znajdują się na korytarzu i przeznaczone są dla wszystkich gości.

Warto jednak dodać, że znajdziemy też hostele o nieco wyższym standardzie, z prywatnymi pokojami i łazienkami.

Co wybrać?

W hostelach mamy do czynienia z przestrzeniami wspólnymi, możemy poznać wiele interesujących osób i nieco zaoszczędzić ‒ noclegi w hostelach są tańsze od hotelowych. Hostel może okazać się też dobrym wyborem dla wycieczek i grup zorganizowanych.

Noclegi w hotelach są droższe, jednak mamy zapewnioną prywatności i nie dzielimy pokoju ani łazienki z nieznajomymi osobami.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że hostel hostelowi nierówny, tak samo jak hotel hotelowi. Możemy trafić do hotelu, w którym standard usług będzie niższy niż w hostelu, jak również do hostelu, w którym istnieje możliwość wynajęcia pokoju prywatnego.

Zanim więc zdecydujemy się na nocleg w konkretnym  miejscu, przestudiujmy dokładnie ofertę, przejrzyjmy zdjęcia, przeczytajmy opinie byłych gości i przeanalizujmy cennik.

Powodzenia!